Babí léto

Babí léto začalo netradičně brzy. Světlem zalitá krajina plná barev, stromy v alejích se ohýbají pod tíhou sladkého ovoce a vzduch nasycený sluncem, které už ale nepálí, jen příjemně hřeje.
Proč je to léto zrovna babí? Na americkém kontinentu podobným klimatickým jevům během přelomu léta a podzimu říkají léto indiánské. Snad pro ty barvy, které připomínají pestré odstíny na tvářích dávných obyvatel těchto krajin. U nás je léto babí. Je to snad pro to, že je v těchto dnech letní období, ta krásná žena plná síly a energie, už v trochu pokročilejším věku a ztrácí sílu? Je-li to tak, je to označení trochu nefér. Ta pomyslná žena v tomto období dozrává do toho nejkrásnějšího věku. Vydává svoje plody a je pastvou pro všechny lidské smysly.
Ne, že bych se nějak hluboce zabýval etymologií slovního spojení babí léto, ale jako přijatelná varianta na mne působí vysvětlení uvedené už v Ottově slovníku naučném. Podle něj za označení babí léto mohou

…jemné pavučiny za jasného počasí v září jednotlivě nebo v chumáčích ve vzduchu poletující

Tato vlákna připomínající dlouhé vlasy šedivé stařenky byla a jsou sama o sobě označována jako babí léto. A jelikož jsou charakteristické právě pro toto zářijové počasí, babím létem myslíme i tyto slunné dny na sklonku léta.

Ať už je to s tou babou v názvu jak chce, je to pro mne nejkrásnější období roku. Užijme si hřejivou dlaň té nádherné zralé ženy, ještě než se zahalí do ledového závoje a my se před jejími doteky budeme schovávat pod vrstvy teplých oděvů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *